Gå til sidens indhold
DGU - Hole in one

Drømmedækningen til dig, der er medlem i Dansk Golf Union

En dag kan det også ske for dig: At mange timers træning, en god dagsform og en lille smule held forenes i det magiske slag - Hole-in-one.

Golfklubberne fejrer det særlige øjeblik på forskellige måder. Måske med en speciel gave og en plads på hole-in-one-væggen?

Hvordan vil du fejre din hole-in-one? Bestem selv med din hole-in-one dækning hos GF.

Udbetaling når du laver hole-in-one

Udfyld formularen her på siden, og få 2.000 kr., når du er så dygtig og heldig at lave hole-in-one. Pengene kan du fx bruge på at give en omgang i klubhuset eller opgradere dit golfudstyr. Dækningen koster 0 kr., og du behøver ikke at være medlem af GF.

Udfyld dine oplysninger i formularen og tilmeld dig hole-in-one dækningen. For at tilmelde dig dækningen skal du være fyldt 18 år og være bosat i Danmark.

Sådan får du hole-in-one udbetaling

  • Udfyld formularen på denne side og tilmeld dig dækningen

  • Når du har lavet hole-in-one, skal du registrere det hos Dansk Golf Union på www.golf.dk/gf-holeinone

  • Herefter ringer eller skriver du til GF’s skadeafdeling og oplyser om din hole-in-one: 72 24 44 40 (hverdage kl. 8.30-16.00) eller indbo@gfforsikring.dk

  • Vi sætter udbetalingen ind på din konto.

  • Udbetalingen på 2.000 kr. er skattepligtig. GF Forsikring indberetter det til Skat. Du skal derfor ikke foretage dig yderligere.
Thumbs up til hole in one

Hvornår dækker vi Hole in one?

Dækker

  • 2.000 kr. udbetalt som kontanterstatning, når du har lavet hole in one.
  • Beløbet kan frit bruges, fx til at fejre begivenheden i klubhuset, eller til køb af nyt golfudstyr. Du har fuld råderet over beløbet.

Dækker ikke

  • Hole in one som er lavet inden man har tilmeldt sig dækningen.
  • Professionelle golfspillere.
  • Hvis du ikke er medlem af Dansk Golf Union.
  • Hole in one som ikke er registreret hos Dansk Golf Union.
  • Hvis reglerne for korrekt udført hole in one ikke er opfyldt. Se de officielle regler her

De var glade for dækningen

Hole in one er noget, de fleste golfspillere håber at opleve bare én gang. For René og Kim lykkedes det, og fordi de var tilmeldt GF's hole-in-one dækning, fik de også 2.000 kr. til at markere den store præstation.
Her fortæller de om deres uforglemmelige oplevelser på golfbanen.

Efter 20 sæsoner sad den der

René Ottosen lavede hole in one på sin hjemmebane i Frederikshavn Golfklub i foråret 2026. Det lykkedes ham i en holdkonkurrence ved sæsonens første turnering.

Det var en typisk opstartsturnering med lidt dårligt spil, dårligt vejr og lidt regn. Da vi gik mod hul 9, snakkede jeg om, hvor dårligt jeg havde spillet. Hul 9 plejer også altid at drille for mig. Der er en række forhindringer, blandt andet en sø og noget sand oppe foran på de 120 meter.

René valgte et 8-jern, som han normalt bruger på hullet. Og lige det ene slag var rigtig godt.

Da jeg ramte bolden, kunne jeg godt mærke, at den var god. Men jeg har tit ramt godt – og så blev det noget skidt alligevel. Da vi stod og kiggede, kunne vi se, at bolden havde den rigtige retning. Jeg tænkte: ”Gad vide, om den er lang nok til at ryge over sandet”. Det var den lige præcis. Vi kunne se, at den fortsatte mod flaget. Den trillede nok en seks meter, og de andre sagde: ”Det ser godt ud, det der!”

Jeg troede faktisk selv, at bolden tog et lille spring og trillede videre om på den anden side. Men den røg i, og alle jublede. Det er jo et drømmescenarie. Og kan jeg gøre det, så kan alle gøre det. Man skal blive ved med at prøve. Noget af det er selvfølgelig også held. Men man skal ikke give op. Heller ikke på en dårlig dag.

Hole in one med GF

Det perfekte slag en kølig langfredag

Det var en kølig langfredag morgen i Hedensted Golfklub i 2026. Ikke en vind rørte sig. Banen var fin, men græsset på fairways var endnu sparsomt. Kim Eriksen og hans gruppe spillede derfor med oplæg.

Vi var ved hul 6 – et forholdsvist svært par-3 hul, hvor der løber en træls å hele vejen forbi greenen. Jeg følte, at et 8-jern var god lige den dag. Det går normalt omkring 150 meter. Men koldt vejr tager altid lidt af længden. Så jeg tænkte, at det måtte være det rette til de 142 meter.

Da jeg ramte bolden, sagde alle: ”Den bliver god, den der”. Jeg kunne selv både se, høre og mærke det. Vi fulgte bolden i luften, og den landede et par meter fra hullet. Så forsvandt den. Men det har den gjort mange gange før, hvor den bare lægger sig bag ved flaget.

Da vi var kommet halvvejs derhenad, kunne vi godt se, at bolden ikke var der. Men jeg havde stadig den der fornemmelse af, at den nok bare lå bag flaget. Men det gjorde den ikke. Den lå nede i hullet. Der gik et sug igennem kroppen. Det var en rigtig god fornemmelse. Man går jo altid efter det ultimative slag, men det er så sjældent, det sker.

Mit råd til andre er at gå efter guldet hver gang. Hvis du kan nå par-3-hullerne i ét slag, skal du forsøge det. Det værste, der kan ske, er jo, at du slår bolden i åen.

Hole in one med GF

Tilføj din golfdag lidt ekstra spænding med GF Forsikring

Du kan se de officielle regler hos Dansk Golf Union her:https://www.golf.dk/golf/sadan-kommer-du-pa-gf-hole-in-one-listen

Kr. 2.000 udbetalt som kontanterstatning.

Hole-in-one skal være udført på en dansk bane, som opfylder DGU´s optagelseskriterier. Du kan se mere om de officielle regler her: https://www.golf.dk/holeinoneliste

Nej. Dækningen omfatter ikke professionelle golfspillere. 

Dækningen gælder så længe du er medlem af DGU.

Ja du kan til enhver tid opsige dækningen, ved at sende en mail med opsigelse til gf@gfforsikring.dk

Ja, dækningen følger med, hvis du flytter.

Du skal blot have folkeregisteradresse i Danmark, og så er hele husstanden fortsat dækket. Du har ikke pligt til at informere os om flytningen.

Du kan bruge erstatningen til lige, hvad du ønsker. Den kan fx bruges til at fejre begivenheden i golfklubben eller køb af nyt golfudstyr.

Du giver udelukkende tilsagn til, at GF må kontakte dig med henblik på et forsikringstjek og et tilbud på dine forsikringer.

Ja. Du modtager en bekræftelse på dækningen pr. mail.

Nej. Tilmeldingen gælder automatisk for alle personer over 18 år i husstanden.

Nej, du skal have folkeregisteradresse i Danmark for at kunne opnå dækning.